Profilaktyka – leczenie profilaktyczne zębów

Usuwanie kamienia – skaling

Jest to zabieg polegający na profesjonalnym usunięciu kamienia nazębnego. Na powierzchni szkliwa odkłada się płytka nazębna, która mineralizuje się już po 3-4 dniach, mimo codziennego szczotkowania. Tworzą ją bakterie, substancje zawarte w ślinie i resztki pokarmów. Początkowo taki osad jest miękki i prawie nie różni się kolorem od szkliwa. Jeśli jednak nie jest regularnie usuwany, zaczyna ciemnieć. Uśmiech traci naturalną biel. Powstaje kamień nazębny, prowadzący do zapaleń dziąseł. Zbagatelizowanie takiego stanu prowadzi do zapalenia kości przy korzeniu zębowym czyli PARADONTOZY. Zęby tracą prawidłowe utrzymanie i zaczynają się ruszać.  Istotne jest więc usuwanie kamienia nazębnego regularnie . Skaling powinien być wykonywany 1-2 razy w roku, lub częściej w przypadku stanów zapalnych dziąseł. Uzupełnia codzienne zabiegi higieniczne.

Jeżeli w trakcie mycia zębow lub nitkowania pojawia się krwawienie jest to objaw stanu zapalnego dziąseł wymagający profesjonalnego leczenia a nie tylko zakupu odpowiedniej pasty , jak przekonują nas reklamy . U osób palących papierosy krwawienie często nie występuje .Nikotyna silnie obkurcza naczynia krwionośne maskując postępującą chorobę.

Zabieg skalingu jest wykonywany za pomocą ultradżwięków. Dopełnieniem jest wygładzenie (polishing) oczyszczonej powierzchni zęba.

Piaskowanie zębów

Jest to zabieg pozwalający usunąć przebarwienia koron zębów pochodzenia zewnętrznego (palenie tytoniu, kawa, herbata, czerwone wino, niektóre napoje). Służą do tego specjalne aparaty z końcówką, w której mieszany jest preparat sodu ( imitujący piasek,), woda i powietrze. Mieszanka ta wydostając się pod ciśnieniem z końcówki, usuwa osady z powierzchni szkliwa, przywracając mu naturalny odcień. W zależności od trybu życia i stanu uzębienia piaskowanie wykonuje się nawet co kilka miesięcy. Piaskowanie zębów jest ważne nie tylko z względów estetycznych – usuwając osad z trudno dostępnych miejsc przeciwdziałamy rozwojowi szkodliwych bakterii. Piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, a wszelkie niedogodności i ewentualne podrażnienia dziąseł ustępują zwykle w ciągu kilku godzin po zabiegu.

Po zabiegach skalingu i piaskowania na powierzchnie oczyszczone powinno się zastosować lakiery zawierające związki fluoru. Zmniejszają one nadwrażliwość pozabiegową i zabezpieczają powierzchnie oczyszczone przed próchnicą.

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów jest metodą wzbogacania powierzchownych warstw szkliwa w jony fluoru, preparatem w postaci lakieru. Do tego celu służą lakiery fluorowe. Są one lepkie, co powoduje lepsze i dłuższe przyleganie do wszystkich powierzchni zęba.

Wskazania do stosowania lakierów fluorowych:

Profilaktyka próchnicy uzębienia, u dzieci, młodzieży i dorosłych.
Po zabiegach skalingu i piaskowania
Zabezpieczenie miejsc szczególnie podatnych na próchnicę:
– świeżo wyrzynające się zęby – stosuje się już u niemowląt,
– odwapnienie szkliwa,
– przebarwione szczeliny,
– zęby oklamrowane,
– pęknięcia szkliwa po urazach.
Zabezpieczenie przed wtórną próchnicą:
– brzegi wypełnień, wkładów, koron naddziąsowych.
Zabezpieczenie zębów oszlifowanych pod prace protetyczne i po korekcie.
Zwalczanie nadwrażliwości szyjek zębowych.

Lakierowanie zębów wykonuje się najczęściej 2 razy w roku, a u osób z aktywną próchnicą nawet 4 razy w roku.
Lakier fluorowy dla dorosłych jest bezbarwnym preparatem, dla dzieci ma kolor biały lub żółty. W celu osiągnięcia trwałej odporności na próchnicę, fluor powinien być dostarczany przez całe życie.

Lakowanie zębów

Lakowanie to zabieg wypełniania bruzd i zagłębień na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych. Jest sprawdzoną metodą zapobiegania próchnicy zębów, prawie w 100% chroni przed tą chorobą. Lakowanie polega na oczyszczeniu bruzdy, a następnie zalaniu jej specjalistycznym lakiem. Powinno być wykonane stosunkowo jak najszybciej po wyrżnięciu się zęba, gdy w bruzdach i zagłębieniach nie stwierdza się ognisk próchnicy. Konieczna jest okresowa kontrola laku i ewentualne jego uzupełnienie.

Najlepszy efekt profilaktyczny uzyskuje się dzięki połączeniu dwóch zabiegów – lakowania bruzd i lakierowania powierzchni gładkich zębów.

Poniedziałek – Piątek: godz. 9.00-20.00, Soboty (wybrane): godz. 9.00-13.00

X
Scroll Up
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych